Hasičské hnutí v Čechách má dlouhou historii . Počátky organizovaného hasičského hnutí v této oblasti lze vystopovat přibližně do poloviny 19. století, kdy vznikaly první dobrovolné hasičské sbory ve městech a obcích jako reakce na časté požáry, které tehdy způsobovaly velké škody. Významnou roli v rozvoji hasičského hnutí sehráli dobrovolní hasiči, kteří se organizovali a vytvářeli dobrovolné sbory pro boj s požáry.
Významným mezníkem v rozvoji hasičského hnutí byl rok 1872, kdy byl v Praze ustaven Sbor dobrovolných hasičů království Českého. Tento sbor měl za úkol koordinovat a podporovat činnost dobrovolných hasičských sborů po celých Čechách. Byl také zřízen požární řád, který stanovil povinnosti obyvatel při hašení požárů a organizaci požární ochrany.
Začátek formuláře
Dne 17. Června 1883 vystoupil sbor dobrovolných hasičů ve Strážku na veřejnost a dne 16. srpna 1883 byly stanovy c.k. místodržitelstvím schváleny.
Ustanovení výboru
Dne 1. září 1883 o 5 hodině odpolední byla vykonána volba do výboru spolku hasičského a volba náčelnictva z 20 přispívajících a 34 činných, zúčastnilo se voleb 34 voličů.
Za předsedu a náčelníka byl zvolen Alois Pokorný,
Místopředseda a pokladník E. Kubita,
Za členy výboru: K. Orel, Jan Studený, Jakub Soška
Velitelem sboru Josef Vařejka
Podvelitelem a spolu jednatelem Fr. Komárek,
Náčelníkem K. Bouzek
Nadhasičové Julius Špic, M. Špic, Ig. Weisenstein, Karel Cimbálník.
Sbor užíval:
Velké čtyřkolové stříkačky od firmy KNAUST a 154 m hadic s normálním šroubováním. Toto bylo zakoupeno obecním zastupitelstvem za 1428 zl. Sbor užívá 4 hákové žebříky 8 malých žebříků, úplnou zbroj pro 34 mužů. V roce 1883 bylo odbýváno veřejných a teoretických cvičení. Zaznamenává se jeden požár v místě. Shořel dne 6. srpna 1883 v 10 hod. dopoledne domek č. 125 ve Strážku přináležející Josefu Šmerdovi. Způsobená škoda se počítala na 30 zl. Oheň byl založen Rajmundem Doležalem z Pavlova. Potrestán byl c.k. okresním soudem v Bystřici k 14 dennímu vězení.
V letech 1884 -1892 sbor zakoupil stříkačku, kterou splácel, byly zakoupeny obleky pro členy sboru.
Za první republiky se sbor účastnil župních sjezdů, pořádal plesy, pořádal výlety, zakoupil stejnokroje pro ženy, zakoupil materiální vybavení pro sbor. Bylo zakoupeno auto pro sbor v hodnotě 7600 Kč.
Z let 1940-1945 nejsou záznamy. Sbor se sešel až 16. března 1945 na valné hromadě sboru za účasti 14 členů. V letech 1946-1950 probíhaly valné hromady sboru, byly prováděny prověrky sboru, cvičení s novým strojem. Sbor zasahoval při požárech, pořádal plesy, účastnil se cvičení. V roce 1950 proběhla reorganizace sboru na požární sbor a byla vytvořena hasičská jednotka v obci.
V letech 1951-1973 sbor pořádal plesy, výlety, výroční členské schůze, účastnil se cvičení. Sbor zasahoval u požárů, vybudoval garáž pro vozidlo. Byly zakoupeny stejnokroje pro členy. V roce 1968 započala stavba parketu, která byla dokončena v roce 1971. Sbor prováděl protipožární prohlídky. V roce 1973 sbor oslavil 90.let od založení sboru.
V letech 1974-1983 sbor pořádal taneční zábavy, prováděl preventivní prohlídky. Brigády v akci Z, pořádal zájezdy pro členy, byl založen kroužek mladých hasičů, účastnily se okrskových cvičení. Byly prováděny námětové cvičení. Byly zakoupeny stejnokroje pro členy. V roce 1983 oslavil sto let od založení sboru.
V roce 1984 sbor převzal od SDH Sněžné autocisternu na podvozku PV3S 16 CAS. Do provozu byla uvedena kolová stříkačka PS 16. Sbor pořádal plesy, zábavy pouťové výlety, byly schváleny plány na stavbu nové zbrojnice. Sbor se podílel svou brigádnickou činností na výstavbě mateřské školky. V dubnu 1986 byla započata výstavba nové požární zbrojnice a pošty. V roce 1988 byla dokončena stavba nové zbrojnice a pošty a budova byla předána do užívání. V roce 1989 byla provedena reorganizace hasičských sborů a jednotka byla zařazena do kategorie JPO 3.V roce 1990 bylo sboru přiděleno vozidlo ROBUR.
Dne 8.března 1992 byl založen okrsek Strážek. V okrsku Strážek byly sbory Pikárce, Moravce, Jemnice, Radkova, Meziboří a Moraveckých Janovic. Sbor se účastnil okrskových cvičení, pořádal plesy, zábavy, pouťové výlety, probíhala školení velitelů a strojníků. Sbor zasahoval při požárech v okolních obcích. Probíhala námětová cvičení.
V roce 2001 bylo založeno družstvo mladých hasičů, které se později účastnilo soutěže Regional Cup.
V roce 2002 byla provedena přestavba auta RTO 706 Cas25, vozidlo PV3S bylo zařazeno do záchranného systému.
V roce 2003 proběhly oslavy 120.výročí založení sboru, byl pořízen prapor pro sbor, pro členy nové domovenky. Byly pořádány ostatky, pouťové výlety, sbor se účastnil okrskových cvičení. Zasahoval při požárech.
V roce 2007 bylo za přispění místního sponzora zakoupeno vozidlo MTSP 25 CAS.
Dále sbor pořádal kulturní akce, účastnil se školení, vyjížděl k požárům, k technickým pomocím
V covidových letech se činnost sboru zpomalila, většina akcí byl zrušena.
Po uvolnění covidových opatření se začali pomalu obnovovat akce pořádané sborem.
V roce 2022 na podzim bylo zakoupeno nové zásahové vozidlo T 815, na kterém se provedli opravy a úpravy, v letošním roce byly dokončeny a vozidlo bylo zařazeno do výjezdu.
To je z historie v krátkosti vše.
Dnes má Česká republika dobře fungující hasičský systém, který se stará nejen o hašení požárů, ale také o záchranné akce a ochranu před živelními pohromami.
V současné době je jednotka zařazena do výjezdové skupiny JPO III s výjezdem do 10 minut. Velitelé, strojníci a řidiči se každoročně účastní školení, která organizuje HZS ve Žďáře nad Sázavou. Členové zásahové jednotky a nositelé dýchací techniky jsou každoročně školení jak teoreticky, tak i prakticky .
V současné době má sbor 58 členů, z toho 11 žen, 28 dětí. Ve výjezdové skupině je 15 členů.
Družstvo mladých hasičů se pravidelně schází a cvičí pod vedením svých vedoucí. Družstvo se pravidelně účastní závodů v soutěži NHL. Soutěž pořádá sousední okrsek Dolní Rožínka.
Současná technika:
PV3S 25 CAS – automobilová cisterna 3500 l vody, standartní vybavení hadicemi typu B, C, radiostanice Motorola. Upravena pro plnění vodou vrchem cisterny, používána jako druhé zásahové vozidlo. Největší uplatnění při lesních požárech v těžce přístupných terénech.
MTSP 25 CAS – automobilová cisterna 3500 l vody, do dubna 2023 sloužilo jako zásahové vozidlo, bylo nahrazeno zásahovým vozidlem Tatra 815.
Tatra 815 – automobilová cisterna 4000 l vody, první zásahové vozidlo, standartní výbava hadicemi typu B, C, radiostanice Motorola. Po provedených úpravách je dále ve vozidle umístěno toto zařízení: elektrocentrála HONDA, 2x motorová pila Stihl, plovoucí čerpadlo NIAGÁRA, kalové čerpadlo HERON, přetlakový ventilátor Papin + pěnotvorný nástavec, 4x dýchací přístroje Drager, elektrický naviják 7tun,vysokotlaká nástavba, vodní dělo.
Mimo toto vybavení v autech má sbor ještě: elektrocentrálu 6 kw, osvětlovací techniku, stříkačky PPS12 A PS16, ruční radiostanice Motorola. Každý člen zásahové jednotky má svůj vlastní zásahový oblek značky FIREMAN nebo ZAHAS, zásahovou helmu a rukavice.